KİRALAMA BİLGİLERİ

1- SÜRÜCÜ BELGESİ VE KİRALAMA YAŞI SINIRLAMALARI

Araç kiralamak için 21 yaşını doldurmuş olmanız ve en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. 21 yaşını doldurmuş olmak koşulu sabit kalmak kaydi ve ehliyet süre koşuluna uyularak orta ve üst sınıf araçlar için de genç sürücü ücreti alınarak araç kiralanabilmektedir.

Genç Sürücü Ücreti uygulamasını kullanabilmek için aşağıda ve tabloda yer alan koşulların sağlanması gerekmektedir.

 • A,B,C,F,H grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 21 yaşında ve 1 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 19-21 yaş aralığında ve 1 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek A,B,C,F,H grubundan araç kiralayabilmektedir.
 • M,G,O,N,D grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 25 yaşında ve 2 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 21-25 yaş aralığında ve 2 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek H,M,G,O,N,D grubundan araç kiralayabilirler.
 • I,L,E ve K grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 27 yaşında ve 3 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 21-27 yaş aralığında ve 3 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek I,L,E,K grubundan araç kiralayabilirler.
 

Genç Sürücü uygulanabilir yaş aralığı

Genç Sürücü uygulanabilir ehliyet sınırı

EKONOMIK

A 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
B 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
C 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
F 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
H 19-21 yaş arası Min. 1 yıl

ORTA

M 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
G 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
O 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
N 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
D 21-25 yaş arası Min. 2 yıl

ÜST

I 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
L 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
E 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
K 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
MINIBÜS J 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
       

Not: İzem Travel, rezervasyonu bulunan aracı sunma hakkını saklı tutar.

2 - KİRALAMA SÜRESİ
En az kiralama süresi 24 saattir.
3 - FİYATLARA DAHİL OLAN VE OLMAYAN HUSUSLAR
Fiyatlara araçların sınırsız kilometrede kullanım hakkı, Hasar Sorumluluk Güvencesi, Hırsızlık Güvencesi ile %18 Katma Değer Vergisi dahildir. Akaryakıt, Ferdi Kaza Güvencesi, İhtiyari Mali Mesuliyet Güvencesi,Tek -Yön Ücreti, Teslim Etme / Teslim Alma Ücreti(0-26 km arası), Bebek Koltuğu Ücreti, Navigasyon cihazı, Ek Sürücü Ücreti, Bluetooth Araç Kiti Ücreti, Köprü ve Otoyol Geçiş Cihaz- Kart Kullanım Ücreti ayrıca hesaplanır. Araçların müşteriye teslimi tam dolu depo benzin ile yapılır. Eksik veya boş depo benzin ile iade edilen araçlarda, yakıt farkı, hizmet ücreti ile birlikte alınır. Aylık kiralamalarda kilometre sınırı araç grubuna göre 3000- 4000 km arasında, kilometre aşım ücreti ise grup bazında değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgiyi kiralama ofislerimizden alabilirsiniz.
4 - TEK-YÖNLÜ KİRALAMALAR
Aracın başka bir şehirde iadesi durumunda, kira süresine bakılmaksızın Tek-Yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup detaylı bilgiyi 444 4 722 numaralı İletişim Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.
5 - İLAVE SÜRÜCÜLER
Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi / kişilerce kullanılabilmesi; ilave sürücü / sürücülere ait Sürücü Belgesi bilgilerinin, ücret karşılığında olmak üzere, Kira Sözleşmesinin üzerinde gösterilmesi ile mümkündür. Aksi durumun belirlenmesi ve /veya her hangi kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi / kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. Fiyat ve ayrıntılı bilgi için İletişim Merkezi’mizi arayabilirsiniz.(Ek sürücü kiralama koşulları Madde1’deki şartlarla aynıdır.)
6 - TESLİM ETME VE TESLİM ALMA
Rezervasyonunu yapmış olduğunuz araç, ofislerimizde sizlere bilgi verilerek, kredi kayıt bürosunun Findex uygulaması ile kredi notunuzun kontrolü ve değerlendirilmesi yapılacaktır. Ön ödemeli yapılan rezervasyonlarda kredi limitiniz uygun görülmediği takdirde araç kiralama bedeli 7-14 gün içerisinde tarafınıza iade edilecektir.
7 - GÜVENCELER

Güvencelerimiz hakkinda açiklama asagida yer almaktadir. Açiklamalar genel ve bilgi amaçlidir. İzem Travel bu bilgileri zaman içerisinde degistirme hakkini sakli tutar. Fiyatlariniza dahil olmayan güvenceleri ve geçerli limitler ile ilgili detaylı bilgiyi kiralama baslangicinda satis ofislerimizden satin alabilirsiniz.

 • Hasar- Kaza Güvencesi (CDW) : Aracin hasari ile ilgili bir güvencedir. Kaza ve hirsizlik durumunda araçta meydana gelecek maddi hasar ve kayiplari Genel Güvence Kosullari kapsaminda karsilamaktadir.
 • Ihtiyari Mali Mesuliyet Güvenceleri (LI- SLI) : 3. Sahislara verilen zararlari kapsayan güvencelerdir.
 • Mini Hasar Güvencesi (MI) : İzem Travel tarafindan belirlenen tutarin altinda kalan hasarlarda müsteri beyani ile onarim güvencesidir.
 • Ferdi Kaza Güvencesi(PAI) : Sürücü ve araç içindeki kisileri güvence limitleri dahilinde güvence altina alan bir güvencedir. Araçta bulunan koltuk sayisi baz alinarak hesaplanmaktadir.

YUKARIDA AÇIKLANAN GÜVENCELER GENEL VE BILGI AMAÇLIDIR. DETAYLI BILGI KIRALAMA OFISLERIMIZDEN ALINABILIR.

Herhangi bir kaza veya aracın çalınması durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması yada en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren 444 0 996 numaralı İzem Travel Tam Destek Hattı’na bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3'cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, 7/24 hizmet veren 444 0 996 numaralı İzem Travel Tam Destek Hattı’ndan yardım temin edilmesi gerekmektedir.

8- TESLİM GECİKMELERİ
Araçların iadesi için 1 saat opsiyon hakkı bulunmaktadır. Ek saat seçeneği ile hizmet alınmaması durumunda, 1 saati aşan gecikmelerde tam gün ücreti yansıtılmaktadır.

Ek saat seçeneği ile hizmet alınması durumunda, 1-3 saat paketi 1 günlük kira bedelinin %20 ‘i 3-6 saat paketi 1 günlük kira bedelinin %40 u olacak şekilde fiyatlandırılacaktır.
9- ÖDEME

Ödeme şekli sadece kredi kartı olup nakit ödeme ve debit kart uygulaması bulunmamaktadır. Kredi kartı olmadan ofiste kira anlaşması açılmaz. Kira anlaşması kiralama esnasında açılır ve kiralama yapılan ülkenin kanun ve uygulamalarına göre düzenlenir. Gerçekleşecek kiralamalarda İzem Travel Genel Kiralama Koşulları geçerlidir.

Kiralamanın sonunda oluşabilecek olan fatura tutarı farkı ise kiralama noktasında tahsil veya iade edilir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz.

Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralanacak araç grubuna göre 300 – 2000 TL arasında depozit tahsilatı ya da ön provizyon blokajı yapılacaktır.Kiralama gerçekleştiren müşterimizin kredi kartı olmaması durumunda , yanındaki kişinin ehliyet ve yaş koşullarını sağladığı koşulda kendisine ait kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilir. Bu işlemde ek sürücü ücreti alınacaktır.

Depozito Bedelleri

 • A – B – C – F – H Grup (Ford Fiesta– Fiat Punto– Fiat Linea - Ford Fiesta AT - Nissan Micra- Fiat 500L vb. araçlar) için 300 TL
 • M – G – O Grup (Ford Focus SW, Ford Focus C-Max, Alfa Romeo Giulietta vb. araçlar) için 500 TL
 • M – N Grup ( Nissan Qashqai 1.6, Jeep Renegade, Nissan XTrail vb ) için 750 TL
 • D Grup (Mercedes Vito, Mercedes A180 vb.) için 1000 TL
 • I – L – E – K Grupları için (Volvo S60, BMW 3.20, Mercedes CLA 180, Volvo XC60, Fiat Freemont vb.) için 2000 TL şeklinde uygulanacaktır.

Depozito ile ilgili tutarları ve kriterleri araç grubu bazında aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

 

DEPOZITO TUTAR (TL)

 

MIN. YAS

Ehliyet Yas Siniri

A 300   21 Min. 1 yil
B 300   21 Min. 1 yil
C 300   21 Min. 1 yil
F 300   21 Min. 1 yil
H 300   25 Min. 2 yil
M Ford Grubu araçlar 500 TL / Diğer 750 TL   25 Min. 2 yil
G 500   25 Min. 2 yil
O 500   25 Min. 2 yil
N 750   25 Min. 2 yil
D 1000   25 Min. 2 yil
I 2000   27 Min. 3 yil
L 2000*   27 Min. 3 yil
E 2000*   27 Min. 3 yil
K 2000*   27 Min. 3 yil
J 1000   27 Min. 3 yil

Lüften Okuyunuz !

I - L – E – K araç grupları için 2000 TL tutarındaki depozito ödemesi ŞAHSINIZA AIT FARKLI BANKALARIN İKİ AYRI KREDİ KARTINDAN YAPILMALIDIR.

M - N araç grubu için 750 TL tutarındaki depozito ödemesi ŞAHSINIZA AIT FARKLI BANKALARIN İKİ AYRI KREDİ KARTINDAN YAPILMALIDIR.

Bu sebeple karttan kira bedeline ek olarak yukarıdaki miktarlarda limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil ya da bloke edilen tutar, kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, yakıt, hasar, ceza vb. gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecek veya bloke kaldırılacaktır. Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan 3-5 iş günü içerisinde kredi kartınıza yansımaktadır.

10 - ONLINE ÖN ÖDEMELİ (Hemen Öde) REZERVASYON ve KİRALAMA

Online Hemen Ödeme ifadesi, kiralama bedelinizi ve seçtiğiniz ek hizmetleri hemen online olarak ödeneceğini belirtir.

Online rezervasyon sayfası; rezervasyon konfirme edilsin ya da edilmesin; araç kiralama anlaşması yerine geçmez. Ön Ödemeli Rezervasyon Formu detayında ismi bulunan kişiye kiralama yapılır.

İzem Travel, kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı veremediği takdirde, müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamını iade edecektir.

Önceden ödenmiş bir değeri gösteren İzem Travel Ön Ödemeli Rezervasyon Formları, İzem Travel kiralama lokasyonlarında yapılacak kiralamalarda, ön ödemesi yapılmış rezervasyonların sadece rezervasyon formu üzerinde yazan tutarlarının ödemeleri yerine geçer.

Kiralama başlangıcında ya da sürecinde müşterinin talep edebileceği ek hizmet ve güvenceler ile yakıt, tek yön vb. harcama bedellerini içermez. Ön Ödemeli Rezervasyon Formlarında yazan tutarın içermediği diğer hizmet, güvence, harcama ya da trafik cezası ve hasar bedelleri (Kira anlaşmasında yazılı, kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar) için müşterilerimizin kiralama esnasında kredi kartı ibrazı gereklidir.

Yapılan ödemelerin müşterilerimizin kredi kartına yansıması aşamasında, kullanılan kredi kartının sahibi olan bankaların, herhangi bir sebeple uygulayabileceği her türlü komisyon, kur farkı, hizmet ücreti vb. bedeller, İzem Travel markasının sorumluluğunda değildir.

Online ön ödemeli rezervasyonlar için İADESİZ ÖN ÖDEMELİ ve İADELİ ÖN ÖDEMELİ olmak üzere iki farklı online ödeme seçeneği sunulmaktadır. Her iki seçeneğin kiralama koşulları aşağıda sıralanmıştır.

İadesiz Ödemeli Rezervasyon Kiralama Koşulları

 • İadesiz ön ödeme seçeneği ile yapılan rezervasyonlarda kiralama günü, saati, araç bilgileri güncellenemez, değişiklik yapılamaz.
 • İadesiz ön ödeme seçeneği ile rezervasyon yapıldığında, kiralanan aracın ücretinin tamamı ödeme sırasında kullanılan kredi kartından tahsil edilecek olup, iptal ya da aracın teslim alınmaması durumunda ücret iadesi yapılmayacaktır.
 • Sanal Kart ile yapılan ön ödemeli rezervasyonlarda işlem yapılan sanal kartın bağlı olduğu kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İadesiz ön ödemeli rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.
 • İadesiz ön ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen dönüş tarihini aşması durumunda, kira anlaşması uzatıldığında oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında müşterimizin ibraz ettiği kredi kartından, uzama günlerinin yapıldığı tarihte geçerli İzem Travel Liste fiyatlarından tahsil edilir.
 • İadesiz ön ödemeli rezervasyonlarda, aracın teslim alınmasından sonra, müşteri tarafından kullanılmayan günlerin iadesi yapılmamaktadır.
 • İzem Travel, ofis açılış ve kapanış saatlerine bağlı olarak araç teslimatı yapamazsa, iade etme hakkını saklı tutar.
 • Mücbir sebepler dışında İzem Travel, iade hakkını saklı tutar.
 • İadesiz ön ödemeli rezervasyonlarda araçların müşterilerimize teslim edilebilmesi için Genel Kiralama Koşullarının ve aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Aksi halde araç tahsis edilemeyecek olup, iade gerçekleşmeyecektir.
  • Ödeme şekli sadece kredi kartı olup nakit ödeme ve debit kart uygulaması bulunmamaktadır.
  • Kiralama ve araç grubuna göre değişen provizyon tutarının kişiye ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim ve soy isim bilgisi bulunmalıdır.
  • Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito miktarı için yeterli limit müsaitliğinin olması gerekmektedir.
  • Aracı teslim alacak kişinin ehliyetini ve kendine ait kredi kartını İzem Travel ofisine ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Orta ve Üst segment kiralamanın gerçekleşebilmesi için farklı bankaya ait 2 Kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Yabancı ehliyete sahip kullanıcıların pasaportunu kiralama yapacağı ofise ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

İadeli Ödemeli Rezervasyon İptal, İade ve Kiralama Koşulları

 • İadeli Ödemeli rezervasyonlarda kiralama günü, saati, araç bilgileri güncellenemez, değişiklik yapılamaz.
 • İadeli ön ödeme seçeneği ile rezervasyon yapıldığında, kiralanan aracın ücretinin tamamı ödeme sırasında kullanılan kredi kartından tahsil edilecektir.
 • Sanal Kart ile yapılan ön ödemeli rezervasyonlarda işlem yapılan sanal kartın bağlı olduğu kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İadeli ön ödemeli rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.
 • İadeli ön ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen dönüş tarihini aşması durumunda, kira anlaşması uzatıldığında oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında müşterimizin ibraz ettiği kredi kartından, uzama günlerinin yapıldığı tarihte geçerli İzem Travel Liste fiyatlarından tahsil edilir.
 • İadeli ön ödemeli rezervasyonlarda, aracın teslim alınmasından sonra, müşteri tarafından kullanılmayan günlerin iadesi yapılmamaktadır.
 • İadeli Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 12 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilirse kiralama ücretinin tamamı İzem Travel tarafından iade edilecektir.
 • İadeli Ödemeli rezervasyonlarda aracın teslim edileceği saate 12 saat ile 2 saat arasında kaldığında 1 günlük kiralama ücreti kesilerek geriye kalan tutar İzem Travel tarafından iade edilecektir. (1 günlük rezervasyonlarda iade yapılmayacaktır )
 • İadeli Ödemeli rezervasyonlarda araç tesliminden 2 saat önce yapılan iptallerde kiralama ücreti iade edilmez.
 • İadeli Ödemeli rezervasyonlarda müşterilerimize ait araçlar teslim alma saatinden itibaren 2 saat bekletilecek olup, bu iki saat içerisinde müşterilerimiz araçlarını teslim alabileceklerdir. 2 saat sonrasında rezervasyon sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve ücret iade yapılmayacaktır.
 • İadeli Ödemeli Rezervasyonların iadesi bankanın işlem yoğunluğuna bağlı olarak 3-5 iş günü arasında kartınıza yansıyacaktır.
 • İzem Travel, ofis açılış ve kapanış saatlerine bağlı olarak araç teslimatı yapamazsa, iade etme hakkını saklı tutar.
 • İadeli Ödemeli Rezervasyonlarda araçların müşterilerimize teslim edilebilmesi için Genel Kiralama Koşullarının ve aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Aşağıdaki şartların sağlanamaması durumunda araç tahsis edilemeyecek olup, iade gerçekleşmeyecektir.
  • Ödeme şekli sadece kredi kartı olup nakit ödeme ve debit kart uygulaması bulunmamaktadır.
  • Kiralama ve araç grubuna göre değişen provizyon tutarının kişiye ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim ve soy isim bilgisi bulunmalıdır.
  • Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito miktarı için yeterli limit müsaitliğinin olması gerekmektedir.
  • Aracı teslim alacak kişinin ehliyetini ve kendine ait kredi kartını İzem Travel ofisine ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Orta ve Üst segment kiralamanın gerçekleşebilmesi için farklı bankaya ait 2 Kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Yabancı ehliyete sahip kullanıcıların pasaportunu kiralama yapacağı ofise ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.
11- TRAFİK CEZALARI

Trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza kiracıya aittir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.

Kiralama esnasında oluşan trafik ihlallerine ait (HGS/OGS geçiş ücretleri, kaçak geçiş cezaları, trafik cezaları vb.) tutarlar ile ilgili devlet kurumları tarafından İzem Travel’a yansıtılmaktadır. Kiralama sırasında gerçekleşen ve kiracıya ait olan ilgili trafik cezası tahsilatı, kiralama sırasında ibraz edilen kredi kartından yapılacaktır.

Not: Ceza evraklarının Maliye Bakanlığı tarafından İzem Travel’a iletilmesinde gecikmeler yaşanabilmektedir.

12- HAVAALANI HİZMET ÜCRETİ
Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminalinden yapılacak kiralamalarda Havaalanı Hizmet Ücreti, ayrıca hesaplanabilir.Fiyat için +90 342 215 20 56 - +90 342 215 20 55 numaralı İzem Travel İletişim Merkezi’mizi veya Satış Ofislerimizi arayınız.
13- YURTDIŞI KİRALAMA

İzem Travel İletişim Merkezi üzerinden;

Yurt dışında ihtiyacı duyulan kiralamalara ilişkin rezervasyon talepleri +90 342 215 20 56 - +90 342 215 20 55 numaralı İzem Travel İletişim Merkezi aracılığı ile sağlanabilir. Ücret için İzem Travel İletişim Merkezi’mizi arayınız.

14- YABANCI EHLİYETLE KİRALAMA
 • a) KİRACI Türk vatandaşları dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının yalnızca aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:
  • 1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.
  • 2) Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.
  • 3) Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.
 • b) Yabancı ülke vatandaşı KİRACILAR ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:
  • 1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.
  • 2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin, ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilmesine ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir:

 • a) Müracaat herhangi bir trafik tescil kuruluşuna yapılabilir.
 • b) Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.
 • c) Sürücü belgesi alacaklarda, 2918 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde belirtilen eğitim ve sınav şartı hariç, aynı maddedeki hükümlü olmama, yaş, öğrenim ve sağlık şartları aynen aranır. Ancak ikili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar saklı kalmak üzere diplomatik muafiyeti olan yabancılar için, gerekli şartları taşıdıklarına dair yazılı beyanları esas alınır.
 • ç) Gerektiğinde Dışişleri Bakanlığı veya dış temsilciliklerimiz aracılığıyla sürücü belgesinin doğruluğu hakkında inceleme ve araştırma yapılabilir.
 • d) Geçici olarak alınmış olan yabancı sürücü belgeleri değiştirilmez.
 • e) Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili bir anlaşmamız bulunmayan ülkelerden alınan sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmez.
 • f) Türk vatandaşlarının Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri, karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirilir.
 • g) Yabancıların Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları motorlu bisiklet (moped), motosiklet, lastik tekerlekli traktör, iş makinesi veya otomobil cinsi araçları kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri karşılığı olan ülkemiz sürücü belgeleriyle, diğer araç cinslerini kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri ise ülkemiz B sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir, ancak bu araçları römork takarak kullanma yetkisi olanların belgeleri ülkemiz BE sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Bunların dışındaki sınıf sürücü belgelerinin talep edilmesi halinde eğitim ve sınav şartı da aranır.
 • ğ) Dış ülkelerden sürücü belgesi almış kişilerin ülkemizde farklı bir sınıf sürücü belgesi alabilmeleri için dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgesini ülkemiz sürücü belgesine dönüştürmüş olmaları zorunludur.
 • h) Ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilen dış ülkelerden alınmış sürücü belgeleri ilgili ülkeye gönderilir.
 • ı) Dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgeleri ile bu maddede belirtilen şartları sağlamadan araç kullananlar hakkında 2918 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine istinaden işlem yapılır.